Final Results

Click the category on the meny to view final results. The last option on the list "All pages" opens all the results on one page.


Results Print E-mail
AddThis Social Bookmark Button

 

1272528023_trophy 101 Automobile Technology

Place
Institute Competitor Results Medals
1 Omnia (Omnian ammattiopisto) Pietilä Markku 549 GOLD
2 Pohjois-Karjalan ammattiopisto Fokeerah Juhana 535 SILVER
3 Etelä-Savon ammattiopisto Lantta Ari 516 BRONZE
4 Pirkanmaan koulutuskonserni KY Tervo Jan 498
5 Savon ammatti- ja aikuisopisto Hiltunen Niko 491
Ammatti-instituutti Iisakki Ylinen Risto 490
7 Oulun seudun ammattiopisto Tapio Antti 462
8 Jyväskylän koulutuskuntayhtymä Hintsala Markus 459

 

1272528023_trophy 102 Autobody and Repair


Place
Institute Competitor Results Medals
1 Oulun seudun ammattiopisto Juntti Jukka 559 GOLD
2 Helsingin kaupunki, Opetusvirasto Voutilainen Toni 516 SILVER
3 Jyväskylän koulutuskuntayhtymä Leppänen Lasse 512 BRONZE
4 Etelä-Savon ammattiopisto Savolainen Tomi 507
5 Yrkesakademin i Österbotten Kankaanpää André 496
6 Savon ammatti- ja aikuisopisto Määttä Kim 489
7 WinNova Länsirannikon Koulutus Oy Haula Riku 463
8 Vantaan ammattiopisto Varia karhu jami 458

 

1272528023_trophy 103 Car Painting

Place
Institute Competitor Results Medals
1 Oulun seudun ammattiopisto Sallinen Outi 555 GOLD
2 Helsingin kaupunki, Opetusvirasto Lindholm Nico 520 SILVER
3 Pohjois-Karjalan ammattiopisto Kiviranta Henri 506 BRONZE
4 Koulutuskeskus Tavastia Tiikkainen Teija 502
5 Savon ammatti- ja aikuisopisto Kaikkonen Markus 489
6 Etelä-Savon ammattiopisto Haikarainen Sami 468
7 Lapin Ammattiopisto Riskilä Jani 460

 

1272528023_trophy 104 Transporting Technology

Institute Competitor Results Medals
Koulutuskeskus Sedu Järvi Antti 557 
GOLD
Koulutuskeskus Sedu Karkaus Sasu 527 SILVER
Koulutuskeskus Salpaus Rappula Juho 527 SILVER
Kainuun ammattiopisto Härkönen Aki Markus 525 SILVER
Oulun seudun ammattiopisto Laamanen Timo 520
Jyväskylän koulutuskuntayhtymä Kotiaho Antti 515
Satakunnan koulutuskuntayhtymä Palo Juuso 514
Turun ammatti-instituutti Alhonen Tomi 512
Uudenkaupungin ammattiopisto Novida Lindroos Kenneth 500
Länsi-Uudenmaan koulutuskeskus Einistö Jesse 479
Pohjois-Karjalan ammattiopisto Simonen Otto 476
Keuda Pekanpalo Esa 469
Salon seudun ammattiopisto Viljanen Joonas 467
Koulutuskeskus Tavastia Valovuori Jetro 464
Savon ammatti- ja aikuisopisto Partanen Sami 446

 

1272528023_trophy 105 Forestry Machinery

Place Institute Competitor Results Medals
1 Pohjois-Karjalan ammattiopisto Kiimalainen Topi 560 GOLD
2 WinNova Länsirannikon Koulutus Oy Mustonen Jari 523 SILVER
3 Tampereen ammattiopisto Ahonen Ville 513 BRONZE
4 Etelä-Savon ammattiopisto Vauhkonen Olli-Pekka 499
5 Lapin Ammattiopisto Marttila-Tornio Matias 492
6 Yrkesakademin i Österbotten Aittamäki Jonas 482
7 Oulun seudun ammattiopisto Heinäaho Jussi 467
8 Jyväskylän koulutuskuntayhtymä Ansiomäki Antti 462

 

1272528023_trophy 201 Mechanical Engineering CAD

Place Institute Competitor Results Medals
1 Oulun seudun ammattiopisto Laulajainen Heikki 525 GOLD
Oulun seudun ammattiopisto Kilpelänaho Satu 524 GOLD
Koulutuskeskus Salpaus Savelius Jesse 524 GOLD
3 Koulutuskeskus Salpaus Kuru Joonas 513
5 Salon seudun ammattiopisto Virtanen Pekka 493
6 Helsingin kaupunki, Opetusvirasto Burdin Jevgeni 484
7 Ammattiopisto Lappia Puisto Samuli 436

 

1272528023_trophy 202 Printing

Place Institute Competitor Results Medals
1 Jyväskylän koulutuskuntayhtymä Pitkänen Antti-Pekka 538 GOLD
2 Turun ammatti-instituutti Virtanen Susanna 535 SILVER
3 Turun ammatti-instituutti Spring Jenni 525 BRONZE
4 Savon ammatti- ja aikuisopisto Kiiskinen Tuomas 516
5 Jyväskylän koulutuskuntayhtymä Lehto Sami 477
Helsingin kaupunki, Opetusvirasto Pyykönen Tuomas 476
7 Tampereen ammattiopisto Salonen Jani 472
8 Savon ammatti- ja aikuisopisto Leipälä Olli 458

 

1272528023_trophy 203 Print Design

Place Institute Competitor Results Medals
1 Jyväskylän koulutuskuntayhtymä Viholainen Joona 558 GOLD
2 Vaasan ammattiopisto Klingenberg Joakim 523 SILVER
3 Porvoon ammattiopisto Mäkinen Milja 515 BRONZE
4 Turun ammatti-instituutti Virmajoki Emmi 499
5 Satakunnan koulutuskuntayhtymä Sandberg Roope 491
6 Tampereen ammattiopisto Järvinen Mari 487
7 Jyväskylän koulutuskuntayhtymä Tyyskä Joonas 470
8 Pohjois-Karjalan ammattiopisto Piipponen Minna 456

 

1272528023_trophy 204 IT /Software Applications

Place Institute Competitor Results Medals
1 Pohjois-Karjalan ammattiopisto Kiiski Juha 553 GOLD
2 Vaasan ammattiopisto Börg Mathias 524 SILVER
3 Keski-Pohjanmaan koulutusyhtymä Pihlaja Eemu 510 BRONZE
4 Suomen Liikemiesten Kauppaopisto Riepponen Toni 504
5 Koulutuskeskus Salpaus Nevalainen Eero 495
6 Oulun seudun ammattiopisto Mäkelä Juho 486
Savon ammatti- ja aikuisopisto Tarvainen Atte 486
8 Turun ammatti-instituutti Kiiski Tomi 443




 

1272528023_trophy 205 IT PC / Network Support

Place Institute Competitor Results Medals
1 Ylä-Savon ammattiopisto Mononen Daniel 542 GOLD
2 Etelä-Karjalan ammattiopisto Mikkonen Teemu 527 SILVER
3 Turun ammatti-instituutti Vuorilehto Veera 510 BRONZE
Keuda Raitahila Iivo 509 BRONZE
5 Koulutuskeskus Sedu Tuikka Jari 505
6 Oulun seudun ammattiopisto Huhtala Joonas 502
7 Lapin Ammattiopisto Niskanen Jori 458
8 Sastamalan koulutuskuntayhtymä Hietaniemi Sipi 447

 

1272528023_trophy 206 Web Design

Place Institute Competitor Results Medals
1 Etelä-Karjalan ammattiopisto Soininen Toni 535 GOLD
2 Savon ammatti- ja aikuisopisto Paukkonen Mikko 522 SILVER
3 Jyväskylän koulutuskuntayhtymä Koskinen Juha 518 BRONZE
4 Suomen Liikemiesten Kauppaopisto Myllyselkä Tino 510
Keski-Pohjanmaan koulutusyhtymä Tiala Joonas 508
6 Savon ammatti- ja aikuisopisto Parviainen Niko 489
Suomen Liikemiesten Kauppaopisto Gröhn Niko 487
8 Koulutuskeskus Sedu Tikkala Petri 431

 

1272528023_trophy 301 Customer Service and Selling

Place
Institute Competitor Results Medals
1 Keski-Pohjanmaan koulutusyhtymä Paavola Miia 557 GOLD
2 Keski-Pohjanmaan koulutusyhtymä Karvonen Jonna 524 SILVER
3 Koulutuskeskus Salpaus Virta Pekka 505 BRONZE
Ammattiopisto Lappia Alapartanen Tomi 504 BRONZE
5 Suomen Liikemiesten Kauppaopisto Kekkonen Aurora 499
6 Savon ammatti- ja aikuisopisto Suvinen Marika 485
7 Jyväskylän koulutuskuntayhtymä Myyryläinen Katja 479
8 Axxell Brusas Linda 448


 

1272528023_trophy 302 Hairdressing

Sij. Oppilaitos Kilpailija Tulos Mitalit
1 Kouvolan seudun ammattiopisto Hannola Roosa-Maria 549 GOLD
2 Tampereen ammattiopisto Ahola Jenni 535 SILVER
3 Salon seudun ammattiopisto Kallio Aki-Matti 505 BRONZE
Vaasan ammattiopisto Punkari Aino 503 BRONZE
5 Porvoon ammattiopisto Lepistö Suvi 494
Etelä-Savon ammattiopisto Malmberg Iira 492
7 Pohjois-Karjalan ammattiopisto Ratilainen Karoliina 475
8 Jyväskylän koulutuskuntayhtymä Huuskonen Hanna 447

 

1272528023_trophy 303 Beauty Therapy

Sij. Oppilaitos Kilpailija Tulos Mitalit
1 Vaasan ammattiopisto Gustafsson Ida 540 GOLD
Vaasan ammattiopisto Vistinmäki Miia 538 GOLD
3 Vaasan ammattiopisto Lepistö Marika 510 BRONZE
4 Savonlinnan ammatti- ja aikuisopisto Tiilikainen Sanni 506
5 Valkeakosken ammatti- ja aikuisopisto Hietala Jutta 499
6 Savon ammatti- ja aikuisopisto Kärkkäinen Johanna 489
7 Savonlinnan ammatti- ja aikuisopisto Kuorikoski Emmi 476
8 Koulutuskeskus Salpaus Puustinen Marika 442



 

1272528023_trophy 304 Floristry

Place Institute Competitor Results Medals
1 Varsinais-Suomen maaseutuoppilaitos Nieminen Hanna 562 GOLD
2 Jyväskylän koulutuskuntayhtymä Tervo Saara 529 SILVER
3 Keuda Kuusela Elina 526 BRONZE
4 Oulun seudun ammattiopisto Sivula Salla 493
5 Ahlmanin ammattiopisto Stolze Riina 490
6 Jyväskylän koulutuskuntayhtymä Mattila Anna-Maria 482
7 Kiipulan ammattiopisto Mikkonen Jari 477
8 Jyväskylän koulutuskuntayhtymä Mattila Hanna 473
9 Savon ammatti- ja aikuisopisto Ollikainen Emmi 467

 

1272528023_trophy 305 Caring

Institute Competitor Results Medals
Oulun seudun ammattiopisto Haapalahti Satu, Malinen Iida 549
GOLD
Koulutuskeskus Salpaus Iittiläinen Laura, Laakso Minttu-Maria 516 SILVER
Oulun seudun ammattiopisto Ilmarinen Mira, Vuorma Niina 511 SILVER
Jyväskylän koulutuskuntayhtymä Heinonen Maiju, Mäkinen Lauri 509 BRONZE
Keski-Pohjanmaan koulutusyhtymä Salonpää Marjukka, Sivula Niko 500
Savonlinnan ammatti- ja aikuisopisto Mohell Jenni, Mutka Saara 492
Vaasan ammattiopisto Pasma Mari, Pasma Mira 487
Salon seudun ammattiopisto Rask Johanna, Venhomaa Jari 436

 

1272528023_trophy 306 Cleaning Services

Place Institute Competitor Results Medals
1 Omnia (Omnian ammattiopisto) Ponnikas Janne 544 GOLD
2 Pohjois-Karjalan ammattiopisto Kumpulainen Jenni 532 SILVER
3 Oulun Palvelualan Opisto Keränen Jenni 517 BRONZE
4 Pohjois-Karjalan ammattiopisto Vilokkinen Suvi-Tuulia 506
5 Pohjois-Karjalan ammattiopisto Heinonen Juulia 492
6 Turun ammatti-instituutti Keskinen Satu 487
7 Oulun Palvelualan Opisto Väisänen Jenni 480
8 Omnia (Omnian ammattiopisto) Hedborg Henrietta 443

 

1272528023_trophy 307 Dressmaking

Place Institute Competitor Results Medals
1 Turun ammatti-instituutti Otakari Heidi 540 GOLD
2 Koulutuskeskus Tavastia Viitamäki Laura 527 SILVER
3 Turun ammatti-instituutti Salminen Hanna 522 BRONZE
4 Helsingin kaupunki, Opetusvirasto Peuhkuri Juulia 517
5 Koulutuskeskus Sedu Välilehto Meri 493
Helsingin kaupunki, Opetusvirasto Laine Jenna 491
7 Tampereen ammattiopisto Elonen Henna 458
8 Omnia (Omnian ammattiopisto) Reikko Märtha Ella 453

 

1272528023_trophy 308 Decoration

Place Institute Competitor Results Medals
1 Pohjois-Karjalan ammattiopisto Kokko Pipsa 545 GOLD
Yrkesinstitutet Prakticum Piela Karin 543 GOLD
3 Tampereen ammattiopisto Backman Alina 514 BRONZE
4 Tampereen ammattiopisto Rintakoski Noora 497
5 Koulutuskeskus Tavastia Valkonen Petra 484
Porvoon kauppaoppilaitos Hällfors Sarah-Maria 483
7 Porvoon kauppaoppilaitos Sund Frida 479
8 Sastamalan koulutuskuntayhtymä Kuusisto Marjo 454

 

1272528023_trophy 309 Horse Grooming

Place
Institute Competitor Results Medals
1 Axxell Pökelmann Mette 535 GOLD
2 Oulun seudun ammattiopisto Puolitaival Emmiina 526 SILVER
3 Ylä-Savon ammattiopisto Valtari Annika 517 BRONZE
Ypäjän hevosopisto Kaunisto Sirke 516 BRONZE
Keski-Pohjanmaan koulutusyhtymä Laukkanen Tuuli 515 BRONZE
6 Koulutuskeskus Salpaus Kaartokallio Ellen 477
7 Ypäjän hevosopisto Laukkanen Liia 465
8 Axxell Rönnblad Caroline 448

 

1272528023_trophy 310 Entrepreneurship

Place Institute Competitor Results Medals
1 Oulun seudun ammattiopisto Laakko Elina, Ollila Virpi, Savilaakso Tomi 529 GOLD
Koulutuskeskus Salpaus Keminen Rilla, Seppänen Erika, Toivonen Suvi 528 GOLD
3 Lapin Ammattiopisto Ankkuri Maija, Haapaniemi Piia, Ojala Jenni 519 BRONZE
4 Pohjois-Karjalan ammattiopisto Hämäläinen Tiia Eveliina, Karhu Niko, Turunen Toni 506
5 Länsi-Uudenmaan koulutuskeskus Airaksinen Vertti, Kappalin Pavlo, Sahlström Topi 467
6 Ammattiopisto Lappia Kotila Matias, Lepistö Ossi, Pyyny Jani 452

 

1272528023_trophy 401 Cabinetmaking

Place
Institute Competitor Results Medals
1 Pohjois-Karjalan ammattiopisto Hartikainen Antrei 551 GOLD
2 Omnia (Omnian ammattiopisto) Kyllönen Sebastian 525 SILVER
3 Kalajoen ammattiopisto
Kauppila Veijo 522 BRONZE
4 Koulutuskeskus Salpaus Lehtimäki Toni 494
Salon seudun ammattiopisto Vuori Jyrki 492
6 Yrkesakademin i Österbotten Fagerhed Anton 488
7 Turun ammatti-instituutti heinonen samuli 483
8 Savon ammatti- ja aikuisopisto Pitkänen Esa-Pekka 446


 

1272528023_trophy 402 Ventilation Installation
Place Institute Competitor Results Medals
1 Savon ammatti- ja aikuisopisto Niskanen Ville 534 GOLD
2 Pohjois-Karjalan ammattiopisto Kalinainen Teemu 518 SILVER
Pirkanmaan koulutuskonserni KY Koponen Aatu 516 SILVER
4 WinNova Länsirannikon Koulutus Oy Päivömaa Iida 514
5 Ammattiopisto Lappia Hepo-Oja Veli 503
Oulun seudun ammattiopisto Virpi Mikko 501
7 Savon ammatti- ja aikuisopisto Kosunen Joonas 486
8 Jyväskylän koulutuskuntayhtymä Hänninen Katri 429

 

1272528023_trophy 404 Painting and Decorating

Place Institute Competitor Results Medals
1 Koulutuskeskus Sedu Korhonen Aku 556 GOLD
2 Turun Ammattiopistosäätiö, TAO Kouvonen Susanna 527 SILVER
Oulun seudun ammattiopisto Väänänen Tiina 526 SILVER
4 Jyväskylän koulutuskuntayhtymä Savela Satu Annika 489
5 Salon seudun ammattiopisto Halonen Mari 479
Etelä-Karjalan ammattiopisto Talonpoika Anni 479
7 Pohjois-Karjalan ammattiopisto Eskelinen Virpi 472
Savon ammatti- ja aikuisopisto Kauhanen Katja 471

 

1272528023_trophy 4405 Plumbing

Place Institute Competitor Results Medals
1 Ammattiopisto Lappia Keinänen Reima 549 GOLD
2 Koulutuskeskus Sedu Holkko Jesse 542 SILVER
3 Oulun seudun ammattiopisto Viitala Markus 513 BRONZE
4 Länsi-Uudenmaan koulutuskeskus Ojala Onni 496
5 Pohjois-Karjalan ammattiopisto Kilpinen Jere 486
Länsi-Uudenmaan koulutuskeskus Vaskikallio Swantte 484
7 Koulutuskeskus Sedu Hiipakka Tuomas 468
8 Oulun seudun ammattiopisto Määttä Henrik 462

 

 

1272528023_trophy 406 Electrical Installations

Place Institute Competitor Results Medals
1 Ammatti-instituutti Iisakki Alarautalahti Matti 548 GOLD
Keski-Pohjanmaan koulutusyhtymä Seppä Jarmo 547 GOLD
3 Kainuun ammattiopisto Valtanen Veli-Pekka 506 BRONZE
4 Pohjoisen Keski-Suomen oppimiskeskus Hytönen Henri 495
5 Järviseudun ammatti-instituutti Lampinen Jarkko 485
Turun ammatti-instituutti Tammisto Miikka 483
7 Savon ammatti- ja aikuisopisto Alho Juha-Pekka 472
8 Koulutuskeskus Salpaus Manninen Jaakko 463

 

1272528023_trophy 407 Housing Construction, Carpentry

Place Institute Competitor Results Medals
1 Oulun seudun ammattiopisto Simonen Matti 545 GOLD
2 Haapaveden ammattioppilaitos Ollila Juha-Matti 538 SILVER
3 Raision ammattiopisto Tähtinen Tomi 516 BRONZE
4 WinNova Länsirannikon Koulutus Oy Jokihaara Aleksi 502
5 Keuda Konttila Jere 492
6 Pohjois-Karjalan ammattiopisto Niemeläinen Tuomas 482
7 Pohjois-Karjalan ammattiopisto Karhapää Miika 471
8 Pirkanmaan koulutuskonserni KY Pylkkänen Tuomas 453

 

1272528023_trophy 408 Housing Construction, Floor and Wall Tiling

Place Institute Competitor Results Medals
1 Oulun seudun ammattiopisto Asikainen Janne 527 GOLD
2 Keuda Kettunen Toni 523 SILVER
3 Raision ammattiopisto Tuominen Tatu 520 BRONZE
Etelä-Savon ammattiopisto Loikkanen Ville 519 BRONZE
5 Keuda Rautiainen Vesa 509
6 Pohjois-Karjalan ammattiopisto Kasurinen Pyry 495
7 Salon seudun ammattiopisto Saarinen Olli 469
8 Ammattiopisto Lappia Marjakaarto Kirsi 436


 

 

1272528023_trophy 410 Landscape Gardening

Place Institute Competitor Results Medals
1 Oulun seudun ammattiopisto Höyhtyä Reetta, Jantunen Laura 536 GOLD
2 Kainuun ammattiopisto / Axxell Piirainen Topi, Visuri Sampsa 529 SILVER
Keuda Ojala Tuula, Pesonen Henriikka 527 SILVER
4 Oulun seudun ammattiopisto Holappa Jaakko, Vanhala Maaret 521
5 Varsinais-Suomen maaseutuoppilaitos Mäki Minni, Vahtera Joni 502
Varsinais-Suomen maaseutuoppilaitos Mikkonen Laura, Pekkanen Pauliina 501
7 Omnia (Omnian ammattiopisto) Eerola Tuuli, Kämpe Kia 472
8 Kiipulan ammattiopisto Peiponen Niko, Siro Juuso 458
9 Kiipulan ammattiopisto Kauppinen Jarno, Sipponen Jenna 452

 

1272528023_trophy 501 Confectioner

Place
Institute Competitor Results Medals
1 Pohjois-Karjalan ammattiopisto Räsänen Pauliina 558 GOLD
2 Etelä-Karjalan ammattiopisto Taponen Henna 520 SILVER
3 Helsingin kaupunki, Opetusvirasto Rantala Enni 507 BRONZE
4 Oulun seudun ammattiopisto Sippola Iida 502
5 Etelä-Karjalan ammattiopisto Neuvonen Laura 495
6 Oulun seudun ammattiopisto Pakanen Jonna 488
7 Turun ammatti-instituutti Räsänen Maria 483
8 Optima Mäki Heidi 446

 

1272528023_trophy 502 Restaurant Cooking

Institute Competitor Results Medals
Porvoon ammattiopisto Kuivisto Sara 543 GOLD
Keuda Ekegren Juho 532 SILVER
Savon ammatti- ja aikuisopisto Valtonen Veera 532 SILVER
Raision ammattiopisto Aaltonen Ossi 489
Jyväskylän koulutuskuntayhtymä Hytönen Elmeri 488
Helsingin kaupunki, Opetusvirasto To Thi Be Quyen 486
Keski-Pohjanmaan koulutusyhtymä Nikkari Asta 479
Ammattiopisto Lappia Pirttimaa Tiia 451

 

1272528023_trophy 503 Catering

Institute Competitor Results Medals
Oulun seudun ammattiopisto Åman Jorma, Rautio Sara 556 GOLD
Pirkanmaan koulutuskonserni KY Hänninen Sari, Seppä Sanni 517 SILVER
WinNova Länsirannikon Koulutus Oy Laine Nea, Vuorela Annika 507 BRONZE
Turun ammatti-instituutti Kunttu Eveliina, Lautanala Kristiina 505 BRONZE
Koulutuskeskus Sedu Tähtinen Maija-Liisa, Vilppula Miia 505 BRONZE
Jyväskylän koulutuskuntayhtymä Hannula Niina, Keisala Jenna-Marika 496
Koulutuskeskus Tavastia Rehn Roosa, Tonttila Tiina 458
Satakunnan koulutuskuntayhtymä Bragge Katja, Hakala Miia-Mari 456

 

1272528023_trophy 504 Restaurant Service

Place Institute Competitor Results Medals
1 Ravintolakoulu Perho Siimeslahti Sebastian 555 GOLD
2 Turun ammatti-instituutti Männistö Beda 532 SILVER
3 Jyväskylän koulutuskuntayhtymä Holm Miia 518 BRONZE
4 Lapin Ammattiopisto Anetjärvi Annika 489
Savonlinnan ammatti- ja aikuisopisto Sihvonen Minna 488
6 Helsingin kaupunki, Opetusvirasto Lahti-Nuuttila Katherine 486
7 Ammattiopisto Lappia Nguyen Thi Tu 468
8 Ammattiopisto Lappia Torvinen Tiia Kristiina 463

 

1272528023_trophy 505 Meat Processing

Place
Institute Competitor Results Medals
1 Koulutuskeskus Sedu Piirainen Miia 543 GOLD
2 Koulutuskeskus Sedu Knuuttila Taina-Maria 540 SILVER
3 Koulutuskeskus Sedu Rantala Susa 520 BRONZE
4 Tampereen ammattiopisto Syrjälä Markus 501
5 Oulun seudun ammattiopisto Päkkilä Teppo 492
6 Turun ammatti-instituutti Hannuksela Eeli 477
7 Oulun seudun ammattiopisto Kokko Jesse 473
8 WinNova Länsirannikon Koulutus Oy Korhonen Ville 455

 

1272528023_trophy 601 Industrial Control

Place
Institute Institute Results Medals
1 Länsi-Uudenmaan koulutuskeskus Torvinen Ville 541 GOLD
2 Vaasan ammattiopisto Lepistö Matti 538 SILVER
3 Oulun seudun ammattiopisto Partanen Oiva 515 BRONZE
4 Pohjois-Karjalan ammattiopisto Alitupa Aleksi 511
5 Vaasan ammattiopisto Vuorinen Vilppu 486
Koulutuskeskus Salpaus Rikkonen Antti 485
7 Pohjois-Karjalan ammattiopisto Ryynänen Mika 476
8 Savon ammatti- ja aikuisopisto Markkanen Jari 448

 

 

1272528023_trophy 602 Industrial Electronics

Place Institute Competitor Results Medals
1 Jyväskylän koulutuskuntayhtymä Romo Jasu 544 GOLD
Ammatti-instituutti Iisakki Saarimäki Ansse 542 GOLD
3 Koulutuskeskus Tavastia Honkamäki Aleksi 505 BRONZE
Oulun seudun ammattiopisto Väisänen Viljami 503 BRONZE
5 Jyväskylän koulutuskuntayhtymä Rantanen Henri 502
6 Salon seudun ammattiopisto Paltta Sami 477
7 Pohjoisen Keski-Suomen oppimiskeskus Ojala Riku 472
8 Pohjoisen Keski-Suomen oppimiskeskus Röntynen Vesa 454

 

1272528023_trophy 603 CNC Milling

Place
Institute Competitor Results Medals
1 Sastamalan koulutuskuntayhtymä Tuominen Lasse 543 GOLD
2 Ammatti-instituutti Iisakki Moisio Juha 523 SILVER
3 Oulun seudun ammattiopisto Holma Miika 509 BRONZE
Oulun seudun ammattiopisto Leskelä Juho 509 BRONZE
5 Kainuun ammattiopisto Karppinen Kalle 506
6 Ammattiopisto Lappia Eskola Janne 502
7 Sastamalan koulutuskuntayhtymä Virta Jaakko 470
8 Forssan ammatti-instituutti Koskenoja Joni 439

 

1272528023_trophy 604 Laboratorian

Place
Institute Competitor Results Medals
1 Oulun seudun ammattiopisto Jussila Juha 529 GOLD
Oulun seudun ammattiopisto Sipola Marjut 529 GOLD
Pirkanmaan koulutuskonserni KY Ahonen Eija 528 GOLD
3 Savon ammatti- ja aikuisopisto Leskinen Vesa 516
5 Jyväskylän koulutuskuntayhtymä Pessa Tommi 497
6 WinNova Länsirannikon Koulutus Oy Lehto Inka 488
7 WinNova Länsirannikon Koulutus Oy Kallio Jarno 472
8 Pirkanmaan koulutuskonserni KY Kaikkonen Tero 441

 

1272528023_trophy 605 Welding

Place
Institute Competitor Results Medals
1 Koulutuskeskus Sedu Kivenmäki Arto 541 GOLD
2 Salon seudun ammattiopisto Lehtonen Jyri 526 SILVER
3 Sastamalan koulutuskuntayhtymä Mäkelä Aleksi 518 BRONZE
4 Savon ammatti- ja aikuisopisto Virtanen Ville 512
5 Etelä-Savon ammattiopisto Innanen Joonas 501
6 Etelä-Savon ammattiopisto Holopainen Aleksi 492
7 Koulutuskeskus Salpaus Kraus Michael 466
8 Oulun seudun ammattiopisto Hiltunen Jaakko 444

 

1272528023_trophy 606 Mechatronics

Place
Institute Competitor Results Medals
1 Etelä-Karjalan ammattiopisto Nuolijoki Joonas, Summanen Tomi 562 GOLD
2 Pohjois-Karjalan ammattiopisto Hodju Aku, Villman Teemu 505 SILVER
3 Koulutuskeskus Sedu Lahti Risto, Lehtola Jesmer 495 BRONZE
4 Turun ammatti-instituutti Sinisalo Sami, Wasén Iiro 489
5 Optima Tunkkari Kasper, Widjeskog Philip 478
6 Kainuun ammattiopisto Haverinen Jaakko, Jämsä Markus 470

 

1272528023_trophy Demonstrations Category - Food Technology

Place
Institute Competitor Results Results
1 Oulun seudun ammattiopisto Vihelä Sinikka 535 GOLD
2 Oulun seudun ammattiopisto Saukko Tiia 528 SILVER
3 Turun ammatti-instituutti Pekkarinen Charlene 506 BRONZE
4 WinNova Länsirannikon Koulutus Oy Sillanpää Sohvi 472
5 WinNova Länsirannikon Koulutus Oy Toimela Hanna-Tuulia 459

 

1272528023_trophy Demonstrations Category - Maintenance

Place Institute Competitor Results Medals
1 Ammattiopisto Lappia Nieppola Joni, Sarajärvi Teijo 529 GOLD
2 YSAO / EKAMO Laari Miika, Väisänen Jukka 512 SILVER
3 Oulun seudun ammattiopisto Kerola Jukka, Turkka Lauri 459 BRONZE

 

1272528023_trophy Demonstrations Category - Interior Decoration

1 Savon ammatti- ja aikuisopisto Korjonen Tiina 535 GOLD
2 Oulun seudun ammattiopisto Soramäki Henriikka 508 SILVER
3 Turun Ammattiopistosäätiö, TAO Itähaarla Esko 504 BRONZE
4 Koulutuskeskus Sedu Hakkola Julia 452

 

1272528023_trophy TaitajaPLUS: Customer Service and Selling

Place
InstituteCompetitorResults
1 Ammattiopisto Luovi Välimäki Karoliina 76.41
2 Ammattiopisto Luovi Käpylä Markus 71.52
3 Keskuspuiston ammattiopisto Tran Vu 64.59
4 Ammattiopisto Luovi Jussila Leo 36.62

 

1272528023_trophy Demonstrations Category - Audio-Visual Communication

Place
InstituteCompetitorResults
1 Jyväskylän ammattiopisto
Siru Valtonen ja Miika Puurunen
139.499

Oulun seudun ammattiopisto
Pete Jaako ja Valtteri Koppelo
139.499
3 Koulutuskeskus Salpaus
Jesse Braun ja Niko Rönkkö
128.666
4 Ammattiopisto Lappia Tommi Hedberg ja Simo Friman
119.499
5 Omnia  ammattiopisto Asko-Eeli Joensuu ja Jani Reini 99.999

 

1272528023_trophy TaitajaPLUS: Cleaning Services

Place Institute Competitor Results Medals
1 Koulutuskeskus Salpaus Paappanen Aira 532 GOLD
Keskuspuiston ammattiopisto Mäkelä Jari 531 GOLD
3 Koulutuskeskus Salpaus Pitkänen Anu 517 BRONZE
4 Ammattiopisto Luovi Torvi Minna 486
Keskuspuiston ammattiopisto Soramo Jenni 484
6 Kiipulan ammattiopisto Rasi Iris 449

 

1272528023_trophy TaitajaPLUS: Catering

Place
Institute Competitor Results Medals
1 Ammattiopisto Luovi Petäjäjärvi Miia, Siltavirta Tytti 538 GOLD
2 Keskuspuiston ammattiopisto Leminen inka, Vesterinen Niina 532 SILVER
3 Kiipulan ammattiopisto Gröhn Kalle, Laitinen Jenna 492 BRONZE
4 Valkeakosken ammatti- ja aikuisopisto Saari Kristiina, Törmänen Henri 473
5 Etelä-Karjalan ammattiopisto Kettunen Noora, Nevalainen Riikka 465

 

1272528023_trophy TaitajaPLUS: IT / Networks Support

Place Institute Competitor Results Medals
1 Ammattiopisto Luovi Hokkanen Martti 531 GOLD
2 Keskuspuiston ammattiopisto Karttunen Jyrki 519 SILVER
3 Invalidiliiton Järvenpään koulutuskeskus Kääpä Mika 516 BRONZE
4 Keskuspuiston ammattiopisto Luomala Mikko 511
5 Invalidiliiton Järvenpään koulutuskeskus Kallio Markku 500
6 Estonia Terve Tauno 491
7 Estonia Nahkur Timmo 432

 

1272528023_trophy WSC Qualifications to London: Hairdressing
Place Institute Competitor Results Medals
1 Finland Takala Maiju 540 GOLD
2 Finland Johansson Kerttu 525 SILVER
3 Finland Eilola Petteri 499 BRONZE
4 Finland Levtchi Maria 479
5 Finland Vesa Karoliina 457

 

 

 
In cooperation with:
toyota_fin_small iss_fin teknologiateollisuus_fin nrj_fin
oulu_fin electrolux_fin jalas_fin s-ryhma_fin
oakk luovi osekk_logo_rgb logo4